PADUDEN RAPID 200 mg - PROSPECT

Prospectul pentru PADUDEN RAPID 200 mg - de la indicatii si contraindicatii, la compozitie, interactiuni, mod de administare, precautii si reactii adverse posibile
Denumire comercială: PADUDEN RAPID 200 mg
Substanța activă: IBUPROFENUM
Concentrația: 200mg
Cod atc: M01AE01
Acțiune terapeutică: ANTIINFLAMATOARE SI ANTIREUMATICE NESTEROIDIENE DERIVATI DE ACID PROPIONIC
Prescripție: OTC
Prospect: http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6964_30.09.14.pdf
Ambalaj: Cutie cu 1 blist. transparent PVC/Al x 10 compr. film.
Cod cim: W61087001
Firma producătoare: ALKALOID-INT D.O.O. - SLOVENIA
Conținut prospect:
Page 1
background image

 

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 6964/2014/01-02-03-04                                                 Anexa 1 
                                                                                                                                                                      Prospect 

 
 

Prospect: 

Informaţii pentru utilizator

 

 

PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

 

Ibuprofen lizinat 

 

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament 

deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. 

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în prospect sau cum v-a spus medicul 

dumneavoastră sau farmacistul. 

 

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. 

 

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. 

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

 

D

acă nu vă simţiţi mai bine sau dacă vă simţiţi mai rău după 3 zile (pentru adolescenţi) trebuie 

să vă adresaţi unui medic.  

D

acă nu vă simţiţi mai bine sau dacă vă simţiţi mai rău după 3 zile în tratamentul pentru febră şi 

după 4 zile în tratamentul pentru durere (pentru adulţi) trebuie să vă adresaţi unui medic.  

 
 

Ce găsiţi în acest prospect: 
1. 

Ce este PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate şi pentru ce se utilizează 

2. 

Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

3. 

Cum să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

4. 

Reacţii adverse posibile 

5. 

Cum se păstrează PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

6. 

Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

 
 
1. 

Ce este PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate şi pentru ce se utilizează 

 
Acest medicament con

ţine ibuprofen lizinat, care este sarea de lizină a ibuprofenului. Ibuprofenul 

aparţine unei grupe de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (AINS), care ameliorează 

durerea şi scad temperatura atunci când aveţi febră.

 

 
PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate este folosit pentru tratamentul simptomatic al: 

durerilor de intensitate uşoară până la moderată, de exemplu dureri de cap, dureri menstruale 

şi dureri dentare 

febră şi durere asociate cu răceala comună 

 
D

acă nu vă simţiţi mai bine sau dacă vă simţiţi mai rău după 3 zile (pentru adolescenţi) trebuie să vă 

adresaţi unui medic.  
D

acă nu vă simţiţi mai bine sau dacă vă simţiţi mai rău după 3 zile în tratamentul pentru febră şi după 

4 zile în tratamentul pentru durere (pentru adulţi) trebuie să vă adresaţi unui medic.  
 
 
2. 

Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

 

Nu luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate: 

dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament 

(enumerate la punctul 6); 

Page 2
background image

 

dacă aţi avut în trecut senzația de scurtare a respirației, astm bronșic, scurgeri nazale, umflături sau 

papule după utilizarea acidului acetilsalicilic sau alte medicamente similare împotriva durerii 
(AINS); 

dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade de) ulcer gastric sau duodenal sau hemoragie 
la stomac; 

dacă aţi avut în trecut sângerare gastrointestinală sau perforare legate de utilizarea anterioară a 
AINS; 

dacă aveţi insuficienţă severă hepatică, renală sau cardiacă; 

dacă aveţi tulburări de coagulare a sângelui; 

dacă aveţi orice fel de hemoragie activă (inclusiv hemoragie la nivelul creierului); 

dacă vă cunoașteți o problemă încă nediagnosticată privind capacitatea organismului 

dumneavoastră de formare a sângelui; 

dacă aveţi deshidratare severă (determinată de vărsături, diaree sau aport insuficient de lichide); 

dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină; 

dacă sunteţi adolescent şi aveţi greutatea corporală sub 40 kg sau vârsta sub 12 ani. 
 

PADUDEN Rapid 200 mg com

primate filmate conţine lecitină din soia: 

Dacă sunteţi alergic la alune sau soia, nu utilizaţi acest medicament. 
 

Dacă nu sunteţi sigur dacă oricare dintre situaţiile descrise mai sus sunt valabile în cazul 

dumneavoastră, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. 
 

Atenţionări şi precauţii 

Ȋ

nainte să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate discutaţi cu medicul dumneavoastră 

sau cu farmacistul: 
-

 

dacă aveţi sau aţi avut astm bronșic sau boală alergică, deoarece pot apărea dificultăţi de 

resp

iraţie; 

    

dacă vă cunoașteți cu febra fânului, polipi nazali sau boli respiratorii obstructive cronice, 

deoarece există un risc mai mare de apariţie a reacţiilor alergice. Reacţiile alergice se pot 
manifesta sub forma crizelor de astm 

bronșic (aşa-numitul astm indus de analgezice), edemului 

Quincke sau urticariei; 

 

-

 

dacă aveţi probleme cu rinichii sau ficatul; 

dacă aveţi sau aţi avut vreodată tensiune arterială mare sau insuficienţă cardiacă; 

 

dacă aveţi sau aţi avut vreodată tulburări de stomac sau intestin (incluzând colită ulcerativă sau 

boala Crohn); 

 

-

 

dacă aveţi anumite tulburări ereditare de formare a sângelui (de exemplu porfirie acută 

intermitentă); 

-

 

dacă aveţi lupus eritematos sistemic (LES) sau o boală mixtă de ţesut conjunctiv – boli care 

afectează sistemul imunitar, cauzând dureri în articulaţii, modificări la nivelul pielii şi tulburări ale 
altor organe; 

dacă aveţi vărsat de vânt (varicelă) – se recomandă să evitaţi utilizarea PADUDEN Rapid 200 mg 
comprimate filmate; 

dacă aţi suferit recent o intervenţie chirurgicală majoră; 

 

dacă luaţi alte AINS. Utilizarea concomitent cu AINS, inclusiv inhibitori selectivi de 

ciclooxigenază-2, creşte riscul de reacţii adverse şi trebuie evitată (vezi punctul „PADUDEN 

Rapid 200 mg comprimate filmate împreună cu alte medicamente” de mai jos). 

 

 

Medicamentele precum ibuprofenul comprimate se pot asocia cu o mică creştere a riscului de atac de 
cord („infarct miocardic”) sau de accident vascular cerebral. 

Orice risc se măreşte ca urmare a dozelor 

mari sau a tratamentului prelungit. 

Nu depăşiţi doza şi durata de tratament recomandate (3 zile la 

adolescenţi sau, la adulţi, 3 zile în tratamentul febrei şi 4 zile în tratamentul durerii). 

 

 

Dacă aveţi probleme cu inima, un accident vascular cerebral în antecedente sau credeţi că aţi putea 

avea riscuri în acest sens (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat sau colesterol 

crescut, sau dacă sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratamentul dumneavoastră cu medicul 

dumneavoastră sau cu farmacistul. 

Page 3
background image

 

 

Foarte rar, au fost raportate erupţii trecătoare pe piele cu potenţial risc vital (dermatită exfoliativă, 
sindrom Stevens-

Johnson, necroliză epidermică toxică) asociate cu utilizarea AINS. Pacienţii prezintă 

un risc crescut de a dezvolta astfel de reacţii în prima lună de tratament. Încetaţi utilizarea PADUDEN 

Rapid 200 mg comprimate filmate şi luaţi imediat legătura cu medicul dumneavoastră sau cu 

farmacistul dacă observaţi erupţii pe piele, leziuni ale mucoaselor sau orice alte semne de reacţie 

alergică.

 

 

Reacţiile adverse pot fi minimizate utilizând doza minimă eficace, pe cea mai scurtă durată de timp. 

Vârstnicii prezintă risc crescut de reacţii adverse. 

 

 

Utilizarea de rutină a mai multor tipuri de medicamente pentru durere poate cauza deteriorarea 
perm

anentă a rinichilor şi risc de insuficienţă renală. Acest risc poate creşte în condiţii de efort fizic 

asociat cu pierdere de săruri şi deshidratare. Prin urmare, trebuie evitată utilizarea de rutină a 
medicamentelor pentru durere. 

 

 
Administrarea prelungi

tă a oricărui tip de analgezice pentru durerile de cap poate provoca agravarea 

acestora. 

În cazul în care se observă sau se suspectează o asemenea situaţie, se recomandă un consult 

medical şi tratamentul trebuie întrerupt. Diagnosticul de durere de cap indusă de abuzul de 

medicamente (medication overuse headache, MOH) trebuie suspectat la pacienţii care prezintă 

episoade frecvente sau zilnice de durere de cap, chiar dacă (sau din cauză că) sunt utilizate regulat 
medicamente împotriva durerii de cap.

 

 
În tim

pul administrării prelungite a PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate este necesară 

verificarea regulată a parametrilor hepatici, a funcţiei renale şi a numărului de celule sanguine. 
 

AINS pot masca simptomele de infecţie şi febră. 
 

Copii şi adolescenţi 
E

xistă un risc de insuficienţă renală la adolescenţii deshidrataţi.  

Nu administraţi acest medicament la adolescenţi cu greutate corporală sub 40 kg sau la copii cu vârsta 
sub 12 ani. 
 

PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate împreună cu alte medicamente 
Spu

neţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi 

orice alte medicamente. 

 

Ce trebuie să evitaţi atunci când luaţi acest medicament? 

Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu 

acid acetilsalicilic, warfarină, ticlopidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii 
arteriale mari (inhibitori de ECA de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, 

antagoniştii de angiotensină II) şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul 
cu ibuprofen. 

Prin urmare cereţi întotdeauna sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună 

cu alte medicamente.

 

 

În mod special, spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi: 
 

acid acetilsalicilic sau alte AINS – 

deoarece pot creşte riscul de ulcere sau sângerări 

gastrointestinale 

digoxină (pentru insuficienţă cardiacă) – deoarece efectul digoxinei poate fi amplificat; 

glucocorticoizi (medicamente 

care conţin cortizon sau substanţe de tip cortizonic) – deoarece 

acestea pot creşte riscul de ulcere sau sângerări gastrointestinale; 

agenţi antiplachetari - deoarece aceştia pot creşte riscul de sângerări gastrointestinale; 

acid acetilsalicilic (doză mică) – întrucât efectul de subţiere a sângelui ar putea fi diminuat; 

medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante, de exemplu warfarină) – deoarece 

ibuprofenul poate amplifica efectele acestor medicamente; 

Page 4
background image

 

fenitoină (pentru epilepsie) – deoarece efectul fenitoinei poate fi amplificat; 

inhibitori selectivi de recaptare a serotoninei (medicamente utilizate în depresie) - 

deoarece aceştia 

pot creşte riscul de sângerări gastrointestinale; 

litiu (un medicament utilizat în boala maniaco-depresi

vă şi în depresie) – deoarece efectul litiului 

poate fi amplificat; 

probenecid şi sulfinpirazone (medicamente pentru gută) – deoarece eliminarea ibuprofenului poate 

fi întârziată; 

medicamente pentru tensiune arterială mare şi pastile pentru eliminarea apei (diuretice) – deoarece 

ibuprofenul poate diminua efectele acestor medicamente şi poate apărea un risc crescut pentru rinichi; 

diuretice economisitoare de potasiu – deoarece pot conduce la acumularea unor 

concentrații mari 

ale potasiului în sânge; 

metotrexat (un medicament utilizat în cancer sau reumatism) – deoarece efectul metotrexatului 

poate fi amplificat: 

tacrolimus şi ciclosporină (medicamente imunosupresive) – deoarece pot apărea leziuni renale; 

mifepristonă (pentru oprirea sarcinii) – deoarece efectul mifepristonei poate fi redus;  

zidovudină (un medicament pentru tratarea HIV/SIDA) – deoarece utilizarea ibuprofenului poate 

conduce la un risc crescut de sângerare în articulaţii sau sângerare care conduce la apariţia de tumefieri 
la paci

enţii HIV-pozitivi care au hemofilie;  

sulfoniluree (medicamente antidiabetice) – 

sunt posibile interacţiuni;  

antibiotice chinolonice – deoarece riscul de convulsii poate fi amplificat; 

medicamente care inhibă enzima CYP2C9, cum sunt antifungicele voriconazol şi fluconazol – 

deoarece expunerea la ibuprofen poate creşte; 
-   un remediu naturist numit ginkgo biloba – 

există posibilitatea să sângeraţi mai uşor dacă luaţi 

ibuprofen şi ginkgo biloba în acelaşi timp. 

 

 
PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filma

te împreună cu alimente, băuturi şi alcool 

Se recomandă ca pacienţii cu stomac sensibil să ia PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate cu 
alimente. 

 

Unele efecte adverse, cum sunt cele care afectează sistemul gastrointestinal, au o probabilitate mai 
mare de 

apariţie atunci când se consumă alcool etilic în acelaşi timp cu PADUDEN Rapid 200 mg 

comprimate filmate. 

 

 

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea 

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, 

adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. 

Nu luaţi acest medicament dacă sunteţi gravidă în ultimele 3 luni de sarcină. Evitaţi utilizarea acestui 

medicament în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altceva.

 

Ibuprofenul şi produşii de descompunere ai acestuia trec în laptele matern numai în cantităţi mici. 

Acest medicament poate fi luat în timpul alăptării, cu condiţia să fie utilizat la doza recomandată şi pe 

cea mai scurtă perioadă de timp posibilă.

 

PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate aparţine unui grup de medicamente care pot afecta 
fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la întreruperea tratamentului. 

Este puţin probabil ca 

PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate, utilizat ocazional, să vă afecteze şansele de a rămâne 

gravidă; cu toate acestea, spuneţi medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament, dacă 

aveţi probleme în a rămâne gravidă.

 

 
C

onducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor 

În cazul utilizării pe perioade scurte şi la doza recomandată, acest medicament are influenţă mică sau 

nulă asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. Dacă apar reacţii adverse cum sunt 
ob

oseala, ameţeala, somnolenţa şi tulburările de vedere, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje. 

Consumul de alcool creşte riscul de apariţie a acestor reacţii adverse.

 

 

PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate conţine excipienți galben amurg (E110) şi roșu 

coșenilă (E124) 

Acest medicament conţine pigmenţi (E110 şi E124), care pot cauza reacţii alergice. 
 

PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate conţine glucoză 

Page 5
background image

 

Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm 

să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. 
 
 
3. 

Cum să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

 

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în prospect sau aşa cum v-a spus 

medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă 

nu sunteţi sigur. 

 

 

Acest medicament este destinat numai utilizării pe termen scurt. Trebuie să luaţi cea mai mică doză pe 

durata de timp cea mai scurtă necesare pentru ameliorarea simptomelor. 

 

 

Adulţi şi adolescenţi cu greutatea corporală peste 40 kg (cu vârsta de 12 ani sau peste) 

Luaţi 1 sau 2 comprimate (200 mg sau 400 mg de ibuprofen) cu apă, de cel mult trei ori pe zi, după 
caz. 

Lăsaţi un interval de cel puţin 6 ore între doze. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate pe o perioadă 

de 24 de ore.

 

 

Dacă sunteţi adult şi trebuie să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate mai mult de 3 zile 
pentru tratamentul febrei sau mai mult de 4 zile pentru tratamentul durerii, sau în cazul în care 
simptomatologia se 

agravează, adresați-vă unui medic. 

 

Utilizarea la copii şi adolescenţi 

Nu administraţi acest medicament la adolescenţi cu greutate corporală sub 40 kg sau la copii cu vârsta 
sub 12 ani. 

În cazul în care la adolescenţi este necesară utilizarea acestui medicament mai mult de 3 zile sau 

simptomele se agravează, trebuie cerut sfatul unui medic. 
 

Comprimatele filmate se înghit întregi, cu apă. 

Linia de divizare are numai rolul de a vă ajuta să rupeţi comprimatul în cazul în care aveţi dificultăţi în 
a-

l înghiţi întreg. 

Se recomandă ca PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate să fie administrat cu alimente la 

persoanele cu sensibilitate gastrică. 
 

Dacă luaţi mai mult PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate decât trebuie 

Este posibil să aveţi greaţă, dureri de stomac sau de cap, vărsături, diaree, sunete în urechi, ameţeală, 

vărsături cu sânge şi scaune cu sânge. Situaţiile de otrăvire mai severă pot conduce la somnolenţă, 

excitaţie, dezorientare, tensiune arterială mică, insuficienţă renală, leziuni hepatice, scurtare a 

resăirației (depresie respiratorie), modificarea în albastru a culorii pielii şi mucoaselor (cianoză), 

pierderea cunoştinţei, comă, convulsii, crampe mioclonice la copii, acidoză metabolică şi tendinţă 

crescută la sângerare.  
La 

cei cunoscuți cu astm bronșic poate avea loc agravarea astmului. 

 

În caz de supradozaj trebuie să solicitaţi imediat asistenţă medicală, chiar dacă vă simţiţi bine. 

 

 

Dacă uitaţi să luaţi PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. 
 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului 

dumneavoastră sau farmacistului. 
 
 
4. 

Reacţii adverse posibile 

 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate 
persoanele. 
 

Page 6
background image

 

Reacţiile adverse pot fi minimizate utilizând doza cea mai mică, pe cea mai scurtă durată de timp, 
necesare pentru ameliorarea simptomelor. 

Persoanele vârstnice care utilizează acest medicament 

prezintă un risc crescut de apariţie a problemelor asociate cu reacţiile adverse. 

 

 

Medicamentele precum PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate se pot asocia cu o mică 

creştere a riscului de atac de cord („infarct miocardic”) sau de accident vascular cerebral. 
 

Dacă prezentați oricare din simptomele de mai jos, în orice moment pe durata tratamentului, încetaţi 

administrarea medicamentului şi solicitaţi imediat asistenţă medicală: 

Apariţia de sânge în fecale (scaun) 

Scaune negre, cu aspect de smoală 

Vărsături cu sânge sau cu particule de culoare închisă, care arată precum cafeaua măcinată. 
 

Încetaţi administrarea medicamentului şi spuneţi medicului dumneavoastră dacă aveţi: 

Indigestie sau arsuri la stomac 

Durere abdominală (dureri la stomac) sau alte simptome neobișnuite la nivelul stomacului. 

 

Dacă prezentaţi oricare din următoarele simptome, încetaţi să luaţi acest medicament şi spuneţi 

imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la secţia de urgenţe a celui mai apropiat spital

semne de reacţie alergică foarte rară (poate afecta până la 1 din 10000 de persoane) dar severă

cum sunt umflarea feţei, limbii sau gâtului, respiraţie dificilă, bătăi rapide ale inimii, cădere a 

tensiunii arteriale până la instalarea şocului. Acestea pot să apară chiar de la prima utilizare a 
medicamentului.

 

semne de reacţie alergică mai puţin frecventă (poate afecta până la 1 din 100 de persoane) dar 

severă, cum sunt crize de astm bronșic (posibil însoţite de căderea tensiunii arteriale), agravarea 

astmului, respiraţie şuierătoare sau respiraţie dificilă apărute în mod inexplicabil.  

reacţii pe piele foarte rare dar severe (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane), de exemplu 

erupţii care acoperă întregul corp, descuamare, apariţia de băşici sau coji pe piele (de exemplu 
sindrom Stevens-

Johnson, necroliză epidermică toxică).  

inflamaţia pancreasului, cu dureri severe în partea superioară a stomacului, adeseori cu greţuri şi 

vărsături, care apar foarte rar (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane).  

probleme cu producţia de celule sanguine (primele semne pot fi reprezentate de febră, dureri în 

gât, ulceraţii superficiale la nivelul cavităţii bucale, simptome asemănătoare gripei, oboseală 

severă, sângerare la nivelul nasului şi pielii) care apar foarte rar (pot afecta până la 1 din 10000 de 
persoane). 

 

Spuneţi medicului dumneavoastră dacă aveţi vreuna din reacţiile adverse enumerate mai jos: 

 

 
Frecvente
 (pot afecta cel mult 1 din 10 persoane) 

probleme gastrointestinale cum sunt arsuri la stomac, durere abdominală, grețuri, vărsături, vânturi 

(flatulenţă), diaree, constipaţie şi pierderi de sânge minore prin stomac şi/sau intestin, care, în 

cazuri excepţionale, pot provoca anemie. 

 

Mai puţin frecvente (pot afecta cel mult 1 din 100 persoane): 

ulcere ale stomacului sau intestinului, uneori însoţite de sângerare şi perforaţie; 

inflamarea mucoasei din interiorul gurii 

cu formarea de ulceraţii (stomatită ulcerativă), inflamarea 

stomacului (gastrită), agravarea colitei sau a bolii Crohn; 

tulburări ale sistemului nervos central cum sunt dureri de cap, ameţeli, insomnie, agitaţie, 

iritabilitate sau oboseală; 

tulburări de vedere; 

 

reacţii alergice, de exemplu erupţii şi mâncărimi pe piele; 

diferite erupţii pe piele. 

 

 
Rare (pot afecta cel mult 1 din 1000 persoane): 

sunete în urechi

 

leziuni renale (necroză papilară) şi creşterea concentraţiilor acidului uric în sânge. 

Page 7
background image

 

 
Foarte rare 

(pot afecta până la 1 din 10000 persoane): 

inflamarea esofagului, îngustarea intestinelor; 

dacă aveţi varicelă pot apărea infecţii severe ale pielii şi complicaţii ale ţesuturilor moi; 

retenţie crescută de apă în ţesuturile corpului, în special la pacienţii cu tensiune arterială mare sau 

cu probleme renale, umflare şi urină spumoasă (sindrom nefrotic), boală renală inflamatorie 

(nefrită interstiţială), care poate conduce la insuficienţă renală acută; 

reacţii psihotice, depresie; 

a fost descrisă agravarea inflamaţiei legată de infecţie (de exemplu, apariţia sindromului dat de 

bacteriile care consumă carnea – fasciita necrozantă), asociată cu utilizarea anumitor medicamente 
împotriva durerii (AINS). În cazul în care în timpul tratamentului cu ibuprofen apar sau se 

agravează semnele unei infecţii, trebuie să vă prezentaţi imediat la medic. Trebuie evaluat dacă se 

impune instituirea unui tratament antiinfecţios/antibiotic.

 

tensiune arterială mare, inflamaţia vaselor de sânge, palpitaţii, insuficienţă cardiacă, infarct 
miocardic; 

disfuncţie hepatică, afectare hepatică (în special în cazul tratamentului prelungit), insuficienţă 

hepatică, inflamaţie acută a ficatului (hepatită); 

 

meningită aseptică (inflamaţia membranelor care învelesc creierul, cu simptome care includ 
rigiditatea gâtului, dureri de cap, 

greață, vărsături, febră şi tulburări ale stării de conştienţă). 

Pacienţii cu boli autoimune (LES, boală mixtă a ţesutului conjunctiv) par a avea o probabilitate 
mai 

mare de a fi afectaţi.

 

căderea părului. 
 

Raportarea reacţiilor adverse 

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

Acestea 

includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile 

adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare la 

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale.  

Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1 

Bucureşti 011478 – RO 
Tel:+4 0757 117 259 
Fax:+4 0213 163 497 
e-mail: [email protected] 

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa 
acestui medicament.

 

 
 
5. 

Cum se păstrează PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

 

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. 

A se păstra la temperaturi sub 25°C. 

 

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după {EXP}. Data de expirare se 

referă la ultima zi a lunii respective.

 

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să 

aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

 
 
6. 

Conţinutul ambalajului şi alte informaţii 

 

Ce conţine PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 

Substanţa activă este ibuprofen lizinat. Fiecare comprimat filmat conţine ibuprofen lizinat 342 mg, 
echivalent la ibuprofen 200 mg. 

 

Celelalte componente sunt: 

 

Nucleul comprimatului: 

celuloză microcristalină silicifiată, copovidonă; croscarmeloză sodică; dioxid 

de siliciu coloidal anhidru; stearat de magneziu; talc.

 

Page 8
background image

 

Filmul comprimatului: 

hipromeloză, dioxid de titan (E 171), polidextroză, talc, maltodextrină, 

trigliceride cu lanţ mediu, roșu coșenilă (E 124), galben amurg (E 110), indigotină (E 132), carmeloză 

sodică, glucoză monohidrat, pigment perlat pe bază de mică (mică/dioxid de titan (E 171)), lecitină din 
soia.

 

 

Cum arată PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate şi conţinutul ambalajului 
PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate sunt comprimate filmate alungite, biconvexe, de 

culoare roz pastel, cu efect strălucitor şi linie mediană de rupere pe o parte. Dimensiunile fiecărui 
comprimat filmat sunt de aproximativ 20,0 mm x 8,0 mm.

 

 

Comprimatele filmate sunt ambalate în blister, în folie dură transparentă din PVC/Al sau în folie albă 

opacă, din PVC/Al, cu sistem de închidere securizat pentru copii, întărită cu strat de poliester. Fiecare 

blister conţine 10 comprimate filmate. 

 

Cutie conţinând 1 blister (10 comprimate filmate) sau 2 blistere (20 comprimate filmate) şi un 
prospect. 
 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. 
 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă: 
 
Terapia SA 
Str. Fabricii, nr. 124, Cluj-Napoca,  
România 
 
Fabricantul: 
Alkaloid - INT d.o.o. 
Šlandrova ulica 4, 1231 Ljubljana-

Črnuče, 

Slovenia 
 
 

Pentru orice informaţii despre acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a 

deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă. 
 
Acest medicament este au

torizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub 

următoarele denumiri comerciale: 
 
Marea Britanie: IBUPROFEN LYSINE 342 mg film-coated tablets 
Republica 

Cehă: IBUPROFEN InnFarm 200 mg, potahované tablety 

Germania: Ibuprofen INN-FARM 200 mg Filmtabletten 
Spania: Ibuprofeno (lisina) InnFarm 200 mg comprimidos recubiertos con película EFG 
Ungaria: IBUPROFEN LYSINE InnFarm 342 mg filmtabletta 
Italia: IBUPROFENE InnFarm, 200 mg compresse rivestite con film 
Polonia: IBUPROFEN LYSINE InnFarm 
România: PADUDEN Rapid 200 mg comprimate filmate 
Slovenia: Ibuprofen INN-FARM 200 mg filmsko obložene tablete 
Slovacia: IBUPROFEN InnFarm 200 mg, filmom obalené tablety 
Olanda: IBUPROFEN InnFarm 200 mg  filmomhulde tabletten 
 
 
Acest prospect a fost revizuit în Septembrie 2014. 
 

 

PADUDEN RAPID 200 mg se mai gaseste sub urmatorul ambalaj:

Cutie cu 2 blist. transparente PVC/Al x 10 compr. film.

Cutie cu 1 blist. PVC/Al prevazut cu sistem de inchidere securizat pt. copii x 10 compr. film.

Cutie cu 2 blist. PVC/Al prevazute cu sistem de inchidere securizat pt. copii x 10 compr. film.